ValsTur

Tatil_0

Tatil 02 150x150 ValsTur  Tatiller ve turlar, dünyanın güzelliklerini görmek ve çalışmaktan yorulan bedenlerimizi dinlendirmek adına en çok tercih edilen yollardır. Bu tercih edilmeyi ihmal etmeden müşterilerine vereceği hizmeti her geçen gün yenileyen ve ilerleten firmalardan biri de ValsTur’dur.

Tur, arzu ettiğimiz tatil ve ya turları sağlamak adına oldukça geniş imkanları sağlamaya hazır haldedir.  Kültür turları arasında bulunan Karadeniz turu, Karadeniz’i merak edenler için önemli derecede bilgilendirmeye sahiptir. 7 gece 8 gün süren bu tur TRABZON,RİZE,ORDU,GİRESUN,SAMSUN,AMASYA,SİNOP,KASTAMONU,SAFRANBOLU illerini içermektedir. Turun hazırlanan programı ise şöyledir:

1.GÜN CUMARTESİ: İSTANBUL – İZMİT – SAKARYA – BOLU – GEREDE – OSMANCIK – AMASYA

Siz saygıdeğer konuklarımızı 21:00 Bakırköy Regata Otoparkı – 22:00 Harbiye Valstur Genel Merkez Önü – 23:00 Kadıköy Evlendirme Dairesi Otoparkı – 23:15 Kartal Yemek Center Önü – 23:30 Çayırova Mc Donalds Önü – 23:55 İzmit Asya Oteli Karşısından alarak konforlu Valstur otobüsüyle Amasya’ya doğru yol almaya başlıyoruz. Gece boyunca yardımcı rehberimiz emrinizde olacak. İyi yolculuklar…

2.GÜN PAZAR: AMASYA – HAVZA – KAVAK – SAMSUN

Sabah yolda alacağımız serbest sabah kahvaltısının ardından Amasya’ya varıyoruz. Anadolu kültürünün kronolojik tarih sıralamasını görebileceğimiz ender kentlerden biri olan Amasya’da, ilk olarak Hazeranlar Konağı’nı ziyaret ediyoruz. Ardından dileyen misafirlerimizle Amasya Kalesi’ne çıkıyoruz ve Kral Mezarları’nı yakından tanıyoruz. Amasya’yı ortadan ikiye bölen Yeşilırmak, aynı zamanda bizlerin yürüyüş rotasını belirlemiş olacak. Bu zevkli yürüyüş boyunca II. Beyazid Külliyesi, Saat Kulesi, Gök Medrese, MumyalarMüzesi, Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Burma Minareli Camii, ve Bimarhane (Darü-şifa) göreceğimiz başlıca yapıtlar olacak. Gezilerimiz sonrasında Roma Döneminde yapıldığı tahmin edilen, ancak halk arasında Ferhat ile Şirin efsanesinin kaynağı olarak kabul gören Su Kanalları’nı fotoğraflayarak Amasya’yı en ayrıntılı biçimde tanımış oluyoruz. Güzergâhımız boyunca vereceğimiz fotoğraf molaları sonrasında, Havza üzerinden Kurtuluş Başkenti Samsun’a ulaşıyoruz. Samsun’da yapacağımız Atatürk Anıtı, Arkeoloji ve Etnografya Müzeleri gezilerinin ardından otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

3.GÜN PAZARTESİ: SAMSUN – ORDU – GİRESUN – EYNESİL – TİREBOLU – ZİGANA – MAÇKA – SÜMELA MANASTIRI

Otelimizde alınan sabah kahvaltısının ardından Ordu’ya hareket ediyoruz. 475 mt. yükseklikteki Boztepe’ye çıkıyoruz. Burada vereceğimiz fotoğraf molasının ardından Gülyalı ve Bulancak üzerinden, fındığın memleketi, kirazın ise anayurdu olan Giresun’a varıyoruz. Giresun Kalesi’ne çıkıp şehri kuş bakışı fotoğrafladıktan sonra, Kurtuluş savaşında sol bacağının sakat kalmasından ötürü “Topal” lakabını alan Osman Ağa’nınMezarı’nı ziyaret ediyoruz. Denize doğru keyif çaylarımızı yudumladıktan sonra Eynesil Kalesini görüp şarkılara konu olan Gelivera Deresini geçerek, Trabzon’a ulaşıyoruz. Trabzon’da ilk olarak öğle yemeğimizi alıyoruz. Yemek sonrasında ise mağara gezimizi gerçekleştirip, Zigana Geçidine hareket ediyoruz. Zigana geçidinde vereceğimiz molada geçit öncesi doğal yapı ile geçit sonrası yapının farklılıklarını görüp Hamsiköy Sütlacı’nın tadına bakıyoruz. Ardından Maçka’dan geçerek Altındere Milli Parkı’na varıyoruz. Altındere milli parkı içine girdiğimizde yeşilin her tonunu görüp yeşilliklerin içinde bulunan Karadağ’ın eteklerine oyularak inşa edilmiş olan Sümela Manastırı’nın mimari harikasını gördüğünüzde şaşkınlığınızı gizleyemeyeceksiniz 1250 mt. yükseklikte Sümela manastırını gezerken rehberimizin anlatımlarından sonra bir kez daha büyüleneceksiniz. Ayazma, Kaya Kilisesi, Su Kemerleri, Kaya Fresklerini gezdikten sonra otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

4.GÜN SALI: MAÇKA – TRABZON – ARSİN – OF – RİZE – ARDEŞEN – ZİLKALE – FIRTINA VADİSİ

Otelimizde alacağımız açık büfe sabah kahvaltısının ardından Trabzon,Yomra, Arsin, Araklı, Sürmene ve Of üzerinden çay bahçeleri ile süslenmiş Rize’ye ulaşıyoruz. Rize Kalesi ve Botanik Parkı panoramik olarak gördükten sonra Çayeli, Pazar( Atina) ve Ardeşen’den geçerek, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine geliyoruz. Buradan minibüslerimize transfer olarak bir savunma kalesi olan Zİlkale’ye ulaşıyoruz. Zilkale’nin büyüleyici manzarası ömür boyu hafızalardan silinmeyecek cinsten. Öğle yemeğimizi Fırtına Deresi kenarında alıyoruz. Öğle yemeği sonrasında ise yediklerimizi eritmek üzere hep beraber tulum horonu ediyoruz. Yemek sonrasında, dünyanın en yeşil noktası olarak bilinen Fırtına Vadisi’ne giriş yapıyoruz. Fırtına Dizisi’nin ve Sonbahar Filmi’nin de çekildiği, Fırtına Vadisi içerisinde yer alan binbir çeşit bitkiyi görerek Fırtına Deresi’nin muhteşem güzelliğini takip ederek, kendimizi Karadeniz’in en güzel yaylalarından birisi olarak bilinen AyderYaylası’nda buluyoruz. Burada Gelintülü(Büyük) Şelalesi, Küçük Şelale, Galer Düzü ve Şenlikdüzü gezeceğimiz yerler arasında. Ayder’de vereceğimiz serbest vakit sonrasında otelimize yerleşiyoruz. Güzel bir horon gecesi otelimizde bizleri bekliyor.

5.GÜN ÇARŞAMBA: RİZE – İKİZDERE – SİVRİKAYA YAYLASI – OVİT DAĞI 

Kahvaltının ardından, Çayeli’ne geçiyor ve Rize Bezi’ni yakından tanıyıp, alışverişimizi yapacağımız Kurular Rize Bezi Atölyesi’ne giriyoruz. Burada vereceğimiz alışveriş molasının ardından ise Rize’ye gelerek şehir merkezinde sizlere serbest vakit tanıyoruz. Ardından ise ülkemizde en güzel çayın yetiştiği yer olan Güneyce üzerinden İkizdere Vadisini takip ederek, İkizdere Vadi’sinin en güzel köylerinden birisi olan Şimşirli Köyü’ne geliyoruz. Ahşap Asma Köprü’den karşıya geçerken tatlı bir heyecan yaşadıktan sonra, yolun karşısındaki doğal maden suyunu kaynağından çıkarken içmek, bütün bu heyecanı perçinlemeye yetiyor. Ardından Ekşioğlu, Köhçer, Biberoğlu ve Sivrikaya Yaylalarını da görerek 2640 metre rakımlı Ovit Dağı Geçidi’ne ulaşıyoruz. Rize-Erzurum il sınırını teşkil eden bu güzel yaylada Buzul Krater Gölü’ne kısa bir yürüyüş yapıp, yazın ortasında buzlara dokunma keyfini yaşıyoruz.

6.GÜN PERŞEMBE: UZUNGÖL – LUSTRA YAYLASI – KARASTER – OF – TRABZON – AYASOFYA – ATATÜRK KÖŞKÜ- GİRESUN

Kahvaltının ardından, Solaklı Vadisi’ni takip ederek Dernekpazarı, Çaykara, Taşkıran, üzerinden Uzungöl’e ulaşıyoruz. Muhteşem manzaralar eşliğinde 1090 m. yüksekliğindeki Uzungöl’ün eşsiz doğasında serbest zaman vereceğiz. Serbest zaman sonrasında Minibüslerimize transfer olarak muhteşem manzaralar eşliğinde Lustra ve Karaster Yaylalarına tırmanıyoruz( EXTRA). Öğle yemeğimizi almak üzere  Restoranta gidiyoruz. Karnımızı iyice doyurduktan sonra Trabzon şehir merkezine geliyoruz. Doğu Karadeniz’in en büyük ve en gelişmiş bu kentinde ilk durak noktamız, Soğuksu mevkiinde bulunan Atatürk Köşkü olacak. Mustafa Kemal’in 1930 – 1937 yılları arasında çeşitli dönemlerde konakladığı ve Dersim(Tunceli) İsyanının bastırma planlarını yaptığı bu muhteşem mimariyi gördükten sonra, Anadolu’nun üç Ayasofya’sından biri olan Ayasofya Kilisesi’ne ulaşıyoruz. Bizans döneminin önemli fresklerini göreceğimiz bu kilisenin çıkışında ise, Trabzon el sanatı olan telkari ve hasır işlerini görüp, dünyada sadece üç aile tarafından icra edilen ve ismini bu aileden alan Kazaziye Sanatı hakkında bilgi alıp, alışverişimizi gerçekleştireceğiz. Otelimize doğru yol alırken, ülkemizde en fazla tercih edilen içecek olan Çay bitkisini daha iyi tanımak için Çay fabrikası gezisi yapıyoruz. Çarşıda vereceğimiz serbest zaman sonrasında otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

7.GÜN CUMA: GİRESUN – ORDU – SAMSUN – BANDIRMA VAPURU – SİNOP – HAMSİLOS – KASTAMONU 

Kahvaltının ardından, Fatsa, Ünye, Terme ve Çarşamba üzerinden Samsun’a varıyoruz. Samsun’da ilk durağımız, Atatürk’ü Samsun’a götüren Bandırma Vapuru olacak. Ziyaretimizde ise, Atatürk’ün Samsun’da silah arkadaşları ile toplantı yaptığı odayı ve Balmumu Heykellerini görüp o günü yaşıyoruz. Gezilerimiz sonrasında Bafra, Gerze üzerinden, Büyük İskender’e “Gölge etme başka ihsan istemem” diyen Diyojen’in doğduğu yer olan Sinop’a ulaşıyoruz. Akliman, Türkiye’deki tek fiyord olan Hamsaroz(hamsilos), Sinop Kalesi, Tarihi Cezaevi, Sinop Müzesi, Surlar Gezisi, Gemi Maketi Yapım Atölyelerini gezdikten sonra Dranaz Geçidi ve Taşköprü yolunu takip ederek Osmanlı İmparatorluğunun en önemli Sancağı olan ve Kurtuluş Savaşında emektar kent Kastamonu’ya ulaşıyoruz. Bu güzel şehrimizi gezmeye Şerife Bacı Anıtından başlıyoruz. Nasrullah Camii, Münüre Medresesi ElsanatlarıÇarşısı gezilerinin ardından, UNESCO tarafından dünya kültür miras listesine alınan Safranbolu’ ya hareket ediyoruz. Safranbolu’ya vardığımızda, direkt olarak otelimize yerleşiyoruz ve dinlenmeye çekiliyoruz.

8.GÜN CUMARTESİ: SAFRANBOLU – HIDIRLIK TEPESİ – CİNCİHAN – GÜNEŞ SAATİ – İSTANBUL

Otelimizde alınan sabah kahvaltısının ardından adını yörede yetişen safran bitkisinden alan Müzekent Safranbolu gezimize başlıyoruz. Cinci Hoca Hanı, Cinci Hoca Hamamı, Kaymakamlar Evi (Müzesi), Pazar Yeri, Arastacılar Çarşısı (Yemeniciler), Köprülü Camii, Güneş Saati, Semerciler Çarşısı, Manifaturacılar Çarşısı, Demirciler Çarşısı, Bakırcılar Çarşısı, Lokum Atölyesi, Ulu Camii (Ayestefenos Kilisesi), Eski Hükümet Konağı, Rum ve Türk mahallelerinin panoramik seyri, Saat Kulesi’ni geziyoruz. Türklerin Safranbolu’ya geldikleri vakit konuşlandığı yer olan, açık “namazgâh” şeklindeki, Yağmur duası ile “Hıdrellez” kutlamalarının yapıldığı Hıdırlık Tepesinden Safranbolu’yu kuşbakışı seyrediyoruz. Köstendil Kaymakamı Hasan Paşa’nın Türbesi, iki namazgâhı, Hızır (Hıdır) Paşa’nın mezarı ile Kurtuluş Savaşı kahramanlarından Dr. Ali Yaver Ataman’ın (1955) anıt mezarı bulunan Hıdırlık Tepesinde vereceğimiz fotoğraf molasının ardından İstanbul’a hareket ediyoruz. İstanbul’da siz değerli misafirlerimizi aldığımız noktalarda bırakarak yeni turlarımızda görüşmek üzere vedalaşıyoruz. *

*Tur programı bilgileri, firmanın resmî sitesinden alınmıştır.

Related Articles

Yazıyı Paylaş

Yorum Yaz

© 2020 Ekonomik Tatil Fırsatı. All rights reserved. Site Admin · Entries RSS · Comments RSS
Powered by WordPress · Designed by Theme Junkie