Valstur: Pino Family Suit Didim Herşey Dahil 33,04 TL

doPostBack
Pino Family Suit Didim Herşey Dahil 0-12 yaş arası ücretsiz 33,04 TL, Deniz Mesafe Deniz 50 m. Özel Plajı bulunmaktadır.. Şehir Merkezine Uzaklığı Şehir merkezi 1 km. Havaalanına Uzaklığı Bodrum – Milas Havaalanı – 90 km.
Didim’in Tarihçesi

DIDYMA, Anadolu kıyılarına Heilen göçleri öncesi çağdan kalma bir addır. Sözcüğün (Phrygia, Lydia, Mysia dilleriyIe hısımlığı olan ve onlar gibi daha eski Anadolu dillerinden, özellikle Hitit dilinden ve bu yolla, en eski Anadolu dilleri olan Hatti ve Luwi dillerinden etkilenmiş bulunan) Leleg-Karia diIinden gelmiş olması gerekir.
Didyma adının kökenini başlangıçta anlatılmıştı. Anadolu toplumlarının dilinden gelme, ”ma” bitişli başka tarihsel kent adlarına da rastlanır: Karia’daki Idyma, Loryma, Lykia’daki Sydma vb. gibi… Ancak, Didyma adının eski Hellen dilindeki didymoi (ikizler) sözcüğüne çok benzemesi, bu adın Apollon ileArtemis’i anlatmakta olduğu zannına yol açmıştır. Bu yüzden, bazı ilkçağ yazarlarında Didyma yerine didymoi dendiğini görüyoruz.
Didyma’ya günümüzde Akköy-Altınkum asfalt yolundan gidilir. Bu yer, Miletos kalıntılarının 19, Akköy’ün 14 km. güneyindedir. Didyma, bir kent değil, Klaros gibi yalnızca bir tapınak yeri idi; Miletos topraklarındaydı ve tapınak rahibi, bu kentin önemli bir kamu görevlisi sayılıyordu. Söz konusu yerin, daha Hellen göçleri öncesinde yöre halkınca kutsal diye bilindiğini Pausanias söylüyor.Demek ki Hellenler Anadolu nun nice yerinden olduğu gibi burada da yerlilerin tapkısını kendi inançları ile karıştırıp bağdaştırarak benimsememiştir. Didyma Apollon Tapınağının kahinatları ise şimdi akyeni köy ün olduğu yerdeki ASSESON kutsal kampüsünde yetiştirilmiştir .Didyma da bulunmuş en eski yazılar MÖ.500 dolaylarından kalma dır. O sırada belkide çok eskiden beri tapınak rahipliği görevini Brankhidai adlı bir aile yürütüyordu; hatta bu yüzden Didiyma yerine Brankhidai denildiğide oluyordu. Bu dönemdeki tapınağın mimari biçimi üzerine hemen hemen hiçbir şey bilinmiyor.

Related Articles

Yazıyı Paylaş

Yorum Yaz

© 2020 Ekonomik Tatil Fırsatı. All rights reserved. Site Admin · Entries RSS · Comments RSS
Powered by WordPress · Designed by Theme Junkie