Kapadokya’nın Güzelliği

Kapadokya_11

Kapadokya kelimesinin açılımı Güzel Atlar Ülkesi anlamına gelmektedir. Kapadokya’nın tarihi Hasan ve Erciyes Dağının patlaması sonucu dağılan lavların soğumasından ve insanlığın ilk ayak basması ile başlamış oldu. Kapadokya birçok medeniyete ev sahipliği yaptıktan sonra bu günümüze ulaşmıştır. Kapadokya Roma imparatorluğu zamanında yayılmaya başlayan Hıristiyanlık dini açısından önemli bir geçiş noktası olmuştur. MS 313 yılına kadar gizliden yayılmıştır. MS 313 yılında Constantinus imparatorluğu dinin yayılmasına izin verince kentte Kilise ve Manastırın yapımı hız kazanmış oldu. Kısacası Kapadokya medeniyetlerin eşiğidir.

Kapadokya’da oluşan kayalıklar turistlerin ilgisini çekmektedir. Bu kayalıklar tüften oluştuğu için sizlerin çok dikkatini çekecek ve bu kayalıkların eşilmesi küf olması sebebiyle oldukça kolaydır. Eşilen bu kayalar havayla temas edince donarak yüzyıllarca sabit durabilmektedir. Bu yüzden mağaraların içi yazları soğuk olur. Bu yüzden buzdolabı olarak yüzyıllarca medeniyetler tarafından kullanılmıştır. Bu kayalıkların içi yazları çok serin olmasında dolayı erzaklar burada muhafaza edilmekteydi. Gezip görülecek yerler arasında bulunan Kapadokya yaz kış turistlere sahipliği yapmaktadır.

Sizlerde yaz mevsiminin yaklaşmasından dolayı bu yıl denize değil de Kapadokya’ya gitmeyi tercih edebilirsiniz. Çünkü hep aynı şeyleri yapmak bazen sıkıcı gelebilir. Bunun için bu yıl Kapadokya’yı gezip buranın güzelliyle güzel vakitler geçirebilirsiniz. Dünyanın sekizinci güzellikleri yer altı şehirleridir. Kapadokya’nın yer altı güzelliği sizleri adeta kendine hayran bırakacak cinstendir. Burada konaklama şekli ise çok farklıdır. Otel haline getirilen mağaraların otantik bir hava mevcuttur. Ayrıca lüks otellerde konaklayabileceksiniz.

Related Articles

Yazıyı Paylaş

Yorum Yaz

© 2020 Ekonomik Tatil Fırsatı. All rights reserved. Site Admin · Entries RSS · Comments RSS
Powered by WordPress · Designed by Theme Junkie